top of page

Hurá! Vznikli ďalšie, nové umelecké suveníry, inšpirované regiónom Turiec. Do spolupráce som si prizvala dizajnéra skla Patrika Illa, šperkárku Hany Kašičkovú, keramikárku Markétu Novákovú, mladú značku Sugaar & Sugaar v zastúpení dizajnéra Milana Novosedliaka a členov o.z. Parta _ kultúrna platforma z Martina. Architektúra, história, dejiny, národní umelci a dejatelia, zaujímavé miesta a lokality z regiónu, to všetko a veľa iného tvorilo počas rezidencie (2-5.9.2021) bohatý zdroj inšpirácie pre vznik nových, lokálnych suvenírov.

Súčasťou umeleckej rezidencie opäť tvoril aj bohatý sprievodný program určený pre širokú verejnosť. Komentovaná prehliadka výstavami “Stále živá expozíca – Výtvarné umenie Turca”, ďalej “Pamäťové stopy, alebo Turčianske národné čokoľvek” ktorú pre nás pripravil maven, človek s veľkým srdcom pre tento región, člen o.z. Parta, Peter Trmos. Jeho prínosná prezentácia pozostávajúca z pikošiek a zaujímavostí sa uskutočnila na dôležitom, historickom mieste, priamo v interiery bývalej mestskej sporiteľne (dnes VUB banky) v priestoroch navrhnutých významným slovenským architektom, Emilom Bellušom.

Za dôležitý prínos informácií z pohľadu histórie a vývoja Turca bola prezentácia aj od historičky umenia, Kristíny Zvedelovej s názvom “Fenomény, ktoré sformovali kultúrne a umelecké dejiny Turca (13. - 19. stor.) Časť z tejto ukážky nám pani Zvedelová venovaná aj do tohto katalógu. V rámci ročníka nechýbala ani platforma “PechaKuchaNight” edition suvenir Turiec, ktorá zažila svoju premiéru v Martine pod záštitou organizátorov o.z. Parta.

Podujatie sa uskutočnilo v historicko-kultúrnej stavbe mesta Martin, konkrétne v dome služieb od architekta Ivana Matušíka. V tomto roku okrem skvelého ročníka na Turci, projekt suvenir zažíva aj svoju premiéru v kamennom priestore, na decembrovom pop up-e, konkrétne v priestoroch ikonickej budovy bratislavského Propelleru. Na tomto mieste predstaví celú škálu tvorby suvenírov z doposiaľ šiestich lokalít Slovenska. Rada by som sa poďakovala kolegovi a kurátorovi Adamovi Galkovi z Turčianskej Galérie v Martine za jeho pomoc pri organizácii projektu na Turci, ako aj chalanom z o.z. PARTA _ kultúrna platforma za ich ochotu a skvelú prípravu sprievodného programu pre rezidentov. suvenir Turiec 2021 podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Za spoluprácu a finančnú podporu srdečne ďakujem “Oblastnej organizácii cestovného ruchu Turiec.

bottom of page